Podwyżka emerytury od 1 października

  • 27.09.2019, 13:46
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podwyżka emerytury od 1 października fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Uwaga emeryci i renciści: od października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. Co za tym idzie, zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach czyli także emeryci i renciści.

Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto, świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Dzięki obniżeniu stawki podatkowej, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie tj. 1,1 tys. zł  brutto (935 zł netto), zyskają „na czysto” 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł. Zakład  automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc.

Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

Źródło: ZUS

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

olek
olek 10.11.2019, 15:59
Oj emerytury . nie narzekam przepracowalem 48 lat wprzemysle ciezkim od 1968 roku do2016 akord .10 lat najleprzego zarobku zZUS .A kto mniej no cóz .ma mniej .
becia
becia 11.10.2019, 20:53
Dobrze ze sa podwyżki mojej babci na bank się przyda. Ja to mam tylko nadzieję ze moja emerytura będzie wyższa.Ze ppk jakoś mi pomoze uzyskac w przyszłosci lepszy statuś na stare lata.
Mądra Polska
Mądra Polska 30.09.2019, 19:43
Może warto wyjaśnić Polakom skąd partie pozyskują pieniądze na tak kosztowne kampanie i dlaczego nie powinniśmy głosować na system dwupartyjny składający się z PO i PiS . Są tacy politycy i biznesmeni , którzy potrafią wyłudzić pieniądze z budżetu państwa, a większość z nas nie jest tego nawet świadoma...
ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA
https://madrapolska.blogspot.c…
PIRAMIDA FINASOWA PiS, GORSZA NIŻ AMBER GOLD
https://madrapolska.blogspot.c…
radzia
radzia 30.09.2019, 12:38
niech te obecne emerytury wzrosną do takiego poziomu żeby ludzie po prostu byli zadowoleni. Ja i tak już jestem usatysfakcjonowana dzięki możliwości odkładania w pracowniczych planach kapitałowych także zmiany w naszym kraju idą do przodu

Pozostałe