Energa rozsyła przedsiębiorcom nowe taryfy za prąd, ceny rosną nawet o 40 proc!

  • 23.12.2018, 11:46
  • jesteś na express elbląg - polajkuj nas na fejsie i obserwuj na insta
Energa rozsyła przedsiębiorcom nowe taryfy za prąd, ceny rosną nawet o 40 proc! www.expresselblag.pl
Trwa chaos związany z cenami prądu w 2019 r., zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Dla tych pierwszych taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki (URE). Cztery największe polskie spółki energetyczne: PGE, Energa, Tauron oraz Enea zawnioskowały do URE o podwyżki dla gospodarstw domowych o średnio ponad 30 proc.

1. Premier Morawiecki zapewniał w Sejmie, że podwyżek prądu nie będzie
2. Tymczasem ENERGA wysyła do przedsiębiorców podwyżki za prąd
3. Jak informuje „Wyborcza”, przedsiębiorcy i samorządy otrzymali już podwyżki jednego ze składników rachunku o 40-60 proc.

 

Energa rozsyła przedsiębiorcom nowe taryfy za prąd, ceny rosną nawet o 40 proc. Szef jednej z firm powołał się w piśmie do ENERGA na obietnice premiera Morawieckiego ale spółka odpisała komentując zapewnienia premiera: "są to wyłącznie informacje medialne".

Trwa chaos związany z cenami prądu w 2019 r., zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Dla tych pierwszych taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki (URE). Cztery największe polskie spółki energetyczne: PGE, Energa, Tauron oraz Enea zawnioskowały do URE o podwyżki dla gospodarstw domowych o średnio ponad 30 proc.

Rząd zapewnia, że ceny prądu nie wzrosną. Padła propozycja rekompensat oraz próba wymuszenia na spółkach niższych taryf. URE czeka na uzupełnienie wniosków, a to oznacza, że nowe ceny nie będą obowiązywały od początku stycznia.

Cena energii elektrycznej dla innych odbiorów nie jest jednak określana przez URE. Jak informuje „Wyborcza”, przedsiębiorcy i samorządy otrzymali już podwyżki jednego ze składników rachunku o 40-60 proc. Na przykład miasto Olsztyn i jego ponad 330 partnerów podpisało umowę na zbiorowy zakup energii w 2019 r. za cenę wyższą o 60 proc., co przełoży się na dodatkowy wydatek 700 tys. zł.

Jeden z przedsiębiorców z Gdańska przesłał „Wyborczej” swoją korespondencję z Energą. Od końca grudnia 2019 r. koncern chce sprzedawać mu energię elektryczną po cenie wyższej o 43 proc. Firma tłumaczy podwyżkę intensywnymi wzrostami cen na rynku energii elektrycznej.

Przedsiębiorca odpisał spółce, że premier Mateusz Morawiecki obiecał w Sejmie, że „nie będzie podwyżek cen energii”.

Przedstawiciel Energii odpowiedział w e-mailu:

 

„Na ten moment informacje, na które się Pan powołuje, są wyłącznie informacjami medialnymi. Prace nad ustawą trwają na szczeblu rządowym i jaki będzie ich końcowy charakter, obecnie nie wiadomo”.

 

Energa przyznała też, że do spółki nie dotarły informacje na temat ewentualnych rekompensat.

W listopadzie na pytanie o powody podwyżki cen energii elektrycznej Andrzej Dunajski, dyrektor biura prasowego Grupy Energa, odpowiedział: „Wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2 oraz wzrost cen produkcji energii to trend widoczny nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej. Energa Obrót SA, prowadząc działalność w zakresie sprzedaży energii dla przedsiębiorców, funkcjonuje na rynku konkurencyjnym i dokłada wszelkich starań, aby wzrost kosztów, o którym mowa wyżej, w możliwie najmniejszym stopniu przekładał się na podniesienie cen w ofertach składanych przedsiębiorcom”.

jesteś na express elbląg - polajkuj nas na fejsie i obserwuj na insta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mamamma
mamamma 30.12.2018, 15:41
Trzeba może zacząć kupować energię od innych a nie od ENERGa bo im to w ***ch się przewraca.
Plok
Plok 23.12.2018, 18:24
I tyle z zapowiedzi premiera ze podwyzek nie bedzie

Pozostałe