W Elblągu rozpoczęło się Święto Chleba [ZDJĘCIA]

  • 30.08.2019, 13:53
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
W Elblągu rozpoczęło się Święto Chleba [ZDJĘCIA] fot. Łukasz Nosarzewski
Od dziś, 30 sierpnia do niedzieli, 1 września Stare Miasto będzie tętniło życiem, kusiło zapachami i smakami. W każdej części starówki będzie można znaleźć coś interesującego.

 

Wzdłuż ulic Stary Rynek, Rybacka, Wodna zostały rozstawione stoiska z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. Można kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski, ale również z Litwy, Rosji, czy Ukrainy. 

Oprócz wypieków na stoiskach można znaleźć przeróżne miody, wyroby cukiernicze, wędliny oraz żywność ekologiczną i regionalną – oscypki, ser koryciński, półgęsek, kwas chlebowy – obok takich smakołyków ciężko przejść obojętnie.

Na jarmarku nie brakuje wystawców rękodzieła. Znajdziemy wyroby z drewna, wikliny, filcu, czy oryginalną biżuterię. Są wyroby artystyczne, codziennego użytku, zabawki. Pojawią się także kolekcjonerzy przedmiotów zabytkowych z całego regionu. 

Tuż obok strefy jarmarcznej - na placu przed katedrą - zostanie zlokalizowana scena. To na niej będzie można podziwiać występy przeróżnych artystów - m.in. z miast partnerskich Elbląga, tancerzy ognia. Gwiazdami tegorocznego jarmarku będzie zespół Raz Dwa Trzy, Banda Czworga oraz Elbląska Kooperatywa Artystyczna & Specjal Jazz Sextet. Na placu będzie również strefa zabaw i animacji dla dzieci, a w niej m.in. piana party, szczudlarze, teatry uliczne.

Warto, aby dzieci odwiedziły Bibliotekę Młodego Czytelnika Bulaj. Tam specjalnie dla nich będą warsztaty kulinarne – w tym m.in. nauka lepienia pyz i pierogów. 

Z kolei na bulwarze stanie warsztat garncarstwa i wypieku chleba. Będzie w nim można podejrzeć jak toczono naczynia na garncarskim kole szybkoobrotowym, jak uzyskiwać mąkę z ziaren, a także poznać technikę wypieku chleba w piecu kopułowym.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego będzie zlokalizowana strefa Hefajstosa, czyli warsztat odlewniczy z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego. Gratka dla prawdziwych mężczyzn, nie tylko dla miłośników historii.

Obok pokazów kowalstwa, wytopu żelaza będziemy mogli zobaczyć walki gladiatorów, legionistów i barbarzyńców – część pojedynków rozegra się na Bulwarze Zygmunta Augusta. Odtwórcy historyczni pokażą również jak wyglądał targ niewolników za czasów rzymskich. 

Elbląskie Święto Chleba to również liczne imprezy towarzyszące. Polecamy Wyścigi Smoczych Łodzi na rzece Elblągu – zawody co roku przyciągają mnóstwo kibiców. 

W Kamieniczkach Elbląskich odbędzie się prezentacja wyrobu kwasu chlebowego oraz nauka tańców staropolskich.

W trakcie jarmarku kobiety będą mogły zrobić bezpłatne badania mammograficzne. W sobotę, w specjalnym krwiobusie, będzie można oddać krew.

Przez cały jarmark na Wyspie Spichrzów czynne będzie wesołe miasteczko. A to nie wszystkie atrakcje i niespodzianki, które będą czekały na jarmarku. 

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe