Elektryczne hulajnogi w Elblągu, a prawo o ruchu drogowym

  • 21.08.2019, 14:42
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Elektryczne hulajnogi w Elblągu, a prawo o ruchu drogowym
Hulajnoga elektryczna, mimo że może osiągać prędkość nawet 25 km/h, nie jest uznawana za pojazd. Czym więc ona jest? Urządzeniem wspomagającym ruch pieszego i dlatego osobę, która się przy jej pomocy przemieszcza obowiązują przepisy i rozwiązania infrastrukturalne dotyczące pieszego. Możemy się nią poruszać tylko po chodniku. Elbląscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego poruszania się po drogach elektrycznymi hulajnogami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia te nie są dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi po ulicach popełniamy wykroczenie.

 

W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania urządzeniami typu seagway, czy elektryczna hulajnoga. Są one wykorzystywane przez osoby prywatne, wynajmowane przez firmy na imprezy integracyjne, akcje promocyjne, pikniki, oferowane dla chętnych przez biura turystyczne zachęcające do zwiedzania miast.

Jednak urządzeń tych nie należy kwalifikować jako pojazdu w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym. Co prawda służy on jako środek transportu, jednakże brak jest stosownych umocowań prawnych, przepisów homologacyjnych (w tym także wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej) oraz szczegółowych zasad korzystania.

Wszystko to powoduje, że urządzenia te nie mogą być wykorzystywane na drodze publicznej, tak jak na przykład rowery. Możemy się nimi poruszać tylko po chodniku.

Z uwagi na to, że hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się po chodniku, a ich prędkość jest znaczna, apelujemy do ich użytkowników o zachowanie szczególnej ostrożności względem pieszych.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kang
Kang 22.08.2019, 12:58
W poniedzialek ok godz. 22 jechalem ulica piłsudskiego z naprzeciwka jechala policja a za 100 metrow wyprzedzilem gostka na hulajnodze mimo scieżki na chodniku policja nie byla zainteteowana że chlopak jechal na ulicy tyle w tym temacie. Moge udostępnic filmik z kamery jeżeli komendant policji bylby zainteresowany praca swoich policjantow.
Egon
Egon 22.08.2019, 19:30
Spójrz do lustra co ty robisz a potem patrz na innych
None
None 21.08.2019, 19:13
A można prosić o podstawę prawną takiego zakwalifikowania hulajnogi elektrycznej?

Pozostałe