Elbląskie Święto Chleba – czyli jarmark palce lizać

  • 08.08.2019, 12:09 (aktualizacja 08.08.2019, 12:14)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Elbląskie Święto Chleba – czyli jarmark palce lizać fot. Express Elblag
Już po raz XIV zapraszamy na Elbląskie Święto Chleba (od 30 sierpnia do 1 września). Przez trzy dni Stare Miasto będzie tętniło życiem, kusiło zapachami i smakami. W każdej części starówki będzie można znaleźć coś interesującego.

 

Wzdłuż ulic Stary Rynek, Rybacka, Wodna staną stoiska z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. Będzie tam można kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski, ale również z Litwy, Rosji, czy Ukrainy. 

Oprócz wypieków na stoiskach można znaleźć przeróżne miody, wyroby cukiernicze, wędliny oraz żywność ekologiczną i regionalną – oscypki, ser koryciński, półgęsek, kwas chlebowy – obok takich smakołyków ciężko przejść obojętnie.

Tradycją EŚCh jest wspólne gotowanie. W tym roku Elbląski Klub Szefów Kuchni będzie serwował dzyndzałki warmińskie z hreczką i skrzeczkami (przyznajcie, że brzmi smakowicie) oraz zupę rybną i zupę z soczewicy. Posiłki będę wydawane w sobotę i w niedzielę.

Na jarmarku nie zabraknie oczywiście wystawców rękodzieła. Znajdziemy wyroby z drewna, wikliny, filcu, czy oryginalną biżuterię. Są wyroby artystyczne, codziennego użytku, zabawki. Pojawią się także kolekcjonerzy przedmiotów zabytkowych z całego regionu. 

Tuż obok strefy jarmarcznej - na placu przed katedrą - zostanie zlokalizowana scena. To na niej będzie można podziwiać występy przeróżnych artystów - m.in. z miast partnerskich Elbląga, tancerzy ognia. Gwiazdami tegorocznego jarmarku będzie zespół Raz Dwa Trzy, Banda Czworga oraz Elbląska Kooperatywa Artystyczna & Specjal Jazz Sextet. Na placu będzie również strefa zabaw i animacji dla dzieci, a w niej m.in. piana party, szczudlarze, teatry uliczne.

Warto, aby dzieci odwiedziły Bibliotekę Młodego Czytelnika Bulaj. Tam specjalnie dla nich będą warsztaty kulinarne – w tym m.in. nauka lepienia pyz i pierogów. 

Z kolei na bulwarze stanie warsztat garncarstwa i wypieku chleba. Będzie w nim można podejrzeć jak toczono naczynia na garncarskim kole szybkoobrotowym, jak uzyskiwać mąkę z ziaren, a także poznać technikę wypieku chleba w piecu kopułowym.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego będzie zlokalizowana strefa Hefajstosa, czyli warsztat odlewniczy z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego. Gratka dla prawdziwych mężczyzn, nie tylko dla miłośników historii. Obok pokazów kowalstwa, wytopu żelaza będziemy mogli zobaczyć walki gladiatorów, legionistów i barbarzyńców – część pojedynków rozegra się na Bulwarze Zygmunta Augusta. Odtwórcy historyczni pokażą również jak wyglądał targ niewolników za czasów rzymskich. 

Na tych, którzy obejrzą pokazy i posilą się pyszną strawą, będą czekały hamaki, pufy i leżaki w strefie relaksu na terenie Galerii El. Warto zostać na jarmarku do końca dnia. W piątek na finał wystąpią z widowiskowym pokazem tancerze ognia, a w sobotę odbędzie się parada świateł. 
Elbląskie Święto Chleba to również liczne imprezy towarzyszące. Polecamy Wyścigi Smoczych Łodzi na rzece Elblągu – zawody co roku przyciągają mnóstwo kibiców. 

W Kamieniczkach Elbląskich odbędzie się prezentacja wyrobu kwasu chlebowego oraz nauka tańców staropolskich.

W trakcie jarmarku kobiety będą mogły zrobić bezpłatne badania mammograficzne. W sobotę, w specjalnym krwiobusie, będzie można oddać krew.
Przez cały jarmark na Wyspie Spichrzów czynne będzie wesołe miasteczko. A to nie wszystkie atrakcje i niespodzianki, które będą czekały na jarmarku. 

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe