Chcesz płacić mniej za prąd? Masz czas do poniedziałku!

  • 27.07.2019, 10:20 (aktualizacja 27.07.2019, 13:51)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Chcesz płacić mniej za prąd? Masz czas do poniedziałku!
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą w II półroczu zapłacić niższe stawki za energię elektryczną, jeśli do poniedziałku złożą oświadczenie, że są odbiorcami końcowymi energii elektrycznej i są mikro- lub małym przedsiębiorcą.

 

-"Sprawa jest ważna, bo tylko w Elblągu dotyczy ponad 8 tys. osób. Z analiz wynika, że większość z nich – 4 do 6 tys. osób – nie zdąży złożyć oświadczenia w terminie i przez pół roku będzie skazana na płacenie wyższych o 30 do 70 procent rachunków za prąd. "

Termin składania oświadczeń upływa 27 lipca , ale ponieważ wypada to w sobotę, to na mocy art. 115 Kodeksu Cywilnego przedłużony jest do poniedziałku.

Oświadczenie można wysłać na adres: Energa Obrót SA, ul. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk, mailem: [email protected] lub osobiście w następujących punktach:

Elbląg, ul. Hetmańska 12-14
Bartoszyce, ul. Bohaterów Warszawy 89
Lidzbark Warmiński, ul. Piłsudskiego 5a/8

Te punkty będą czynne w sobotę i w niedzielę od godz. 9.00 do 14.00 i w poniedziałek od godz. 9.00 do 24.00 (w Elblągu od godz. 8.00).

Firmy energetyczne deklarują, że będą honorowały datę stempla pocztowego. Radzę jednak wziąć pod uwagę, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie muszą tego robić, gdyż „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią”. Pewne ryzyko przy wysyłce pocztowej istnieje.
- - -
Apeluję o poinformowanie mieszkańców o tych terminach, bo okazuje się, że większość nie wie o wymogu składania oświadczenia. Spytałem w piątek kilka osób prowadzących działalność gospodarczą i tylko jedna złożyła wniosek, bo dowiedziała się o tym „pocztą pantoflową”.   

Problem jest ogólnopolski. Zamieszanie wokół podwyżek cen energii, sprzeczne komunikaty ministrów i premiera, dwukrotna zmiana przepisów, uspokajanie, że nikt „nie straci” spowodowały dzisiejszy bałagan.

Odbiorców prądu ustawa traktuje w różny sposób. Osoby prywatne nie są objęte podwyżką. Małe firmy, szpitale i jednostki samorządowe muszą pisać oświadczenia. Duże firmy traktowane są zupełnie inaczej.

W Polsce jest ok. 2 mln mikro i małych firm. Ostrożne szacunki wskazują, że co najmniej 400 tysięcy uprawnionych jest do płacenia niższych cen energii.
Ale do piątku (26 lipca) złożono tylko ok. 20 tys. oświadczeń.

Złożyły je instytucje publiczne, szpitale i samorządy i tylko nieliczni przedsiębiorcy.Oznacza to, że w przeddzień upływu terminu 95 procent uprawnionych nie złożyło oświadczenia. Specjaliści szacują, że oświadczenia „zdąży” złożyć 30-50 procent uprawnionych.

Oznacza to, że co najmniej 200 tys. osób zapłaci więcej niż musi. W samym Elblągu „przepłacać” przez pół roku będzie 4-6 tys. mieszkańców. Mam nadzieję, że apel medialny zmniejszy liczbę ofiar tego zamieszania.

Moim zdaniem to „zamieszanie” nie jest przypadkowe. Rząd od początku bronił się przed wprowadzaniem ulg, a gdy musiał ustąpić pod presją społeczną to zrobił to w tak karkołomny sposób, by były one jak najmniej czytelne.

Wiadomo bowiem, że koszty produkcji prądu rosną i ktoś za to zapłacić musi.
Rząd próbuje wszelkimi sposobami przerzucić na obywateli koszty złej polityki energetycznej: zatrzymania rozwoju energii odnawialnej i forsowania coraz droższej produkcji energii z węgla.

Jerzy Wcisła, Senator RP

 

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dominik
Dominik 02.12.2019, 13:16
Przyjaznie dla środowiska i dla portfela jest instalcja panelów fotowoltaicznych. Polecam kontakt z firma Elektron Fotowoltaika, która doskonale dba o wymagania klinetów.
Tansan
Tansan 28.07.2019, 11:57
Nie opłaca się, 1 stycznia dostaniecie niespodziankę w postaci zapłacenia nadwyżki od teraz. Lepiej teraz już płacić zamiast później i o wiele więcej.
Kroos
Kroos 27.07.2019, 16:36
Wcisła robi gówno-burze i nic więcej. Może zamiast straszyć PISem to weźmiesz sie do roboty! I za zła politykę energetyczną odpowiada rząd PO bo kto sie zgodził na tak wysokie stawki za emisję CO2? A teraz odkręcają kota ogonem i zwalają na PIS.
Fb
Fb 27.07.2019, 12:03
Termin składania oświadczeń upływa 27 czerwca. Powinno byc 27 Lipca a nie Czerwca ha ???

Pozostałe