Dwa dni, dwa miliony solenizantów

  • 24.07.2019, 10:08
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Dwa dni, dwa miliony solenizantów fot. gov.pl/Ilustracja do tekstu
Ależ to będą imieniny! Już jutro świętować będzie niemal 660 tysięcy Krzysztofów i niemal 400 tysięcy Jakubów, a dzień później ponad milion Ann. To dwa miliony solenizantów. Skąd znamy te liczby? Z portalu dane.gov.pl.

 

O Anno!

Anna - najpewniej tak ma na imię jedna z Twoich koleżanek, koleżanka koleżanki, a może mama, żona lub siostra. Zgadza się? A czy znasz jakąkolwiek osobę w Polsce, która nie znałaby choćby jednego Krzysztofa? To chyba niemożliwe. I nic w tym dziwnego.

Trendy w imionach zmieniają się dość często, ale jak się okazuje Anna to imię ponadczasowe i wciąż najbardziej popularne w Polsce. Ań, Anusi i Aneczek jest w naszym kraju najwięcej, bo ponad milion (dokładnie 1 063 017)! Na drugim miejscu jest imię Maria. Nazywa się tak ponad 625 tysiące Polek.

Obchodzący 25 lipca imię Krzysztof zajmuje drugie miejsce pod względem największej liczby osób noszących to imię. Mamy w Polsce niemal 660 tysięcy Krzyśków (dokładnie 659 470 osób). Liczba spektakularna, dlaczego więc drugie miejsce? Po prostu więcej jest Piotrów – ponad 700 tysięcy (700 289 panów nosi to imię). Drugi z czwartkowych solenizantów - Jakub - zajmuje 10. miejsce w tym rankingu. Tak nazywa się niemal 400 tysięcy Polaków (dokładnie 399 271).

Pełna otwartość

Jeśli chcielibyście sprawdzić, ile osób w Polsce ma na imię tak samo jak Wy, wejdźcie na www.dane.gov.pl. Znajdziecie tam także wiele innych ciekawych danych.

- To jedyne miejsce, w którym można znaleźć wiarygodne i aktualne dane z ponad 100 instytucji. Udostępniamy je za darmo, do ponownego wykorzystania. Stworzyliśmy ten portal z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, ale także o firmach, organizacjach pozarządowych i naukowcach

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało już wiele użytecznych aplikacji dla obywateli. Czekamy na kolejne

– dodaje szef MC.

Dane udostępniamy bezpłatnie, a do korzystania ze strony nie jest wymagana rejestracja. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do dodatkowych funkcjonalności, w tym tworzenia własnych zestawień danych i wygodnego śledzenia aktualizacji danych, warto założyć konto w serwisie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe