Akt oskarżenia o składanie fałszywych zeznań w sprawie zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza

  • 08.07.2019, 12:13 (aktualizacja 08.07.2019, 12:17)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Akt oskarżenia o składanie fałszywych zeznań w sprawie zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza Ilustracja do tekstu
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi S.

 

Oskarżonemu zarzucono złożenie nieprawdziwych zeznań oraz podżeganie innej osoby do złożenia fałszywych zeznań w postępowaniu karnym dotyczącym zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

13 stycznia 2019 roku w trakcie koncertu „Gdańsk dla Orkiestry”  doszło do ugodzenia nożem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Ochrona i bezpieczeństwo uczestników koncertu  należała do Agencji Ochrony Tajfun,  w której na stanowisku dyrektora do spraw bezpieczeństwa i BHP zatrudniony był Dariusz S. W trakcie koncertu był  jednym z pracowników ochrony.

Bezpośrednio po zdarzeniu i  zatrzymaniu  Stefana W.,  Dariusz S.  przekazał funkcjonariuszom Policji identyfikator z napisem Media informując, że Stefan W. posłużył się nim w celu wejścia na scenę. Jak ustalono,  faktycznie nie miało to miejsca.

W sprawie zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza Dariusz S. był  dwukrotnie  przesłuchany  w charakterze świadka.

Po raz pierwszy 15 stycznia 2019 roku. Zeznał wówczas nieprawdę, że nigdy nie widział tego identyfikatora i nie przekazywał go funkcjonariuszom Policji.  Przesłuchany 17 stycznia 2019 roku ponownie zeznał nieprawdę, podając tym razem ,  że nie pamięta okoliczności przekazania przez siebie identyfikatora. Wiedzę o tym, że to on przekazał identyfikator, uzyskał dzień przed przesłuchaniem od innego pracownika ochrony.

Jak ustalono, przed drugim przesłuchaniem, w dniach 16 i 17 stycznia 2019 roku Dariusz S. kontaktował się ze wskazanym przez siebie pracownikiem, nakłaniając go do złożenia zeznań.  Miały one potwierdzić jego wersję, przedstawioną następnie w trakcie  drugiego przesłuchania.

Dariusz S. został zatrzymany 21 stycznia 2019 roku.

Prokurator zarzucił mu popełnienie dwóch czynów składania fałszywych zeznań oraz czynu podżegania innej osoby do składania fałszywych zeznań.

Nadto, prokurator zarzucił  mu posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej – broni gazowej oraz 9 sztuk naboi alarmowych stanowiących amunicję do broni palnej, które  zostały ujawniono w toku czynności przeszukania w dniu zatrzymania.

Dariusz S. początkowo nie przyznawał  się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Przesłuchany ponownie, złożył  wyjaśnienia  przyznając  się w nich do  złożenia fałszywych zeznań oraz  podżegania do składania fałszywych zeznań.

Za zarzucone mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Oskarżony przebywa w areszcie.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku.

Grażyna  Wawryniuk

pf   Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aga
Aga 10.07.2019, 21:14
Kłamstwo ma krótkie nogi

Pozostałe