Internet dla każdego - megaustawa przyjęta

  • 07.07.2019, 13:12
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Internet dla każdego - megaustawa przyjęta fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Lepszy zasięg w telefonie, szybki Internet – także tam, gdzie dzisiaj go nie ma - to efekty, które odczujemy dzięki przyjętej w czwartek przez Sejm megaustawie.

 

Internet dla każdego

Polacy chcą mieć łatwy i szybki dostęp do Internetu. To dla nich narzędzie codziennego użytku, które ułatwia im życie. Obecnie blisko 5 milionów gospodarstw domowych nie ma dostępu do szerokopasmowej sieci.

- "Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza"

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowym przepisom Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma

'– "na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione"

– dodaje szef MC.

Jak tego dokonamy? Dzięki nowym przepisom proces inwestycyjno-budowlany związany z m.in. budową sieci szerokopasmowych będzie krótszy i prostszy. Spadną koszty takich inwestycji (poprzez m.in. obniżenie opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego aż o 90%!). Ponadto, operatorzy – a to oni budują w Polsce sieci telekomunikacyjne i wprowadzają technologię - będą też mogli w większym stopniu niż obecnie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę techniczną. Mniej za to zapłacą.  

- "Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone"

– mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Pole pod kontrolą

Projektując nowe przepisy pomyśleliśmy też o bezpieczeństwie. Megaustawa nakłada na operatorów telekomunikacyjnych nowe obowiązki w zakresie raportowania danych o poziomach pól elektromagnetycznych w środowisku.

- "Już za rok zostanie wdrożony system SI2PEM, który każdemu pozwoli sprawdzić, czy poziom pól w dowolnym miejscu w kraju jest zgodny z przepisami"

– mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Nowe przepisy to także przyznanie dodatkowych środków finansowych na wzmocnienie instytucji odpowiedzialnych za pomiary pól. W ten sposób spełniamy zalecenia Najwyższej Izby Kontroli w tym zakresie. Ustawa przewiduje też wprowadzenie sankcji za przekroczenie dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego w środowisku. Wszystko po to, by Ci obywatele, którzy obawiają się telefonów komórkowych, mieli pewność, że użytkowane przez operatorów stacje bazowe telefonii komórkowej dotrzymują wszelkich wymaganych prawem standardów.

W ustawie zaproponowano także powołanie Funduszu Szerokopasmowego. Jego roczny budżet to ok. 140 mln. zł. Ze środków Funduszu możliwe będzie np. dofinansowanie budowy i rozwoju sieci telekomunikacyjnych.

Obecne przepisy regulujące proces inwestycji telekomunikacyjnych mają przeszło dziesięć lat. Nie odpowiadają na potrzeby Polaków i polskiej gospodarki.

Megaustawa trafi teraz do Senatu. Jeśli senatorowie podzielą zdanie posłów i przyjmą przygotowane przez nas przepisy – kolejnym krokiem będzie przesłanie jej do podpisu Prezydenta.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

asdf
asdf 07.10.2019, 09:47
Dla każdego, czy dla każdej korporacji?
Igo
Igo 25.07.2019, 08:02
To w sumie dobra opcja, ja akurat mam internet poznań - https://www.inea.pl/oferta/dla… w bardzo dobrej cenie i pędzi jak szalony ale wiem ze nie kazdy ma jeszcze dostęp
Przeciwnik nr 2
Przeciwnik nr 2 07.07.2019, 22:25
Zamiast kłaść internet światłowodowy to 5g bo im taniej. Niestety dla ludzi nie będzie taniej. Wydadzą na leczenie.
Przeciwnik
Przeciwnik 07.07.2019, 18:35
Katastrofa. Poziom promieniowania elektromagnetycznego wielokrotnie wyższy.Stacje bazowe co 150 m.Nikt nie protestuje.W Izraelu technologia 5g zabroniona

Pozostałe