Jerzy Wcisła: Elbląg zagrożony degradacją!

  • 25.06.2019, 13:08 (aktualizacja 25.06.2019, 13:20)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Jerzy Wcisła: Elbląg zagrożony degradacją! fot. Truso.tv
Na majowym posiedzeniu Senatu senator Jerzy Wcisła złożył trzy oświadczenia dotyczące w zasadzie jednej zasadniczej kwestii: postępującego wykluczania Elbląga z projektów transportowych lub angażowania się Polski w projekty, które Elbląg transportowo dyskryminują.

 

-" Dostępność komunikacyjna i transportowa jest jak układ krwionośny dla człowieka – jeśli do jakiegoś organu krew nie może dopłynąć, organ umiera. Analogicznie: miasto i region, które przegra rywalizacją o dostępność komunikacyjną i transportową umiera.Niestety, rządy PiS zdecydowanie degradują nasze miasto pod tym względem. Przypomnę, że program rewitalizacji międzynarodowych dróg wodnych nie zakłada rewitalizacji MDW E70, której częścią jest Zalew Wiślany i port w Elblągu i która łączy nas z zachodnią Europą. My z poprzednim rządem rozmawialiśmy o zapewnieniu na tej drodze wodnej przynajmniej II klasy technicznej."

- mówi senator Jerzy Wcisła.

"Przypomnę o opóźnieniach w budowie kanału przez Mierzeję i odjęcie od tego projektu przystosowania portu w Elblągu do parametrów kanału – co kanał transportowo czyni mało przydatnym. Przypomnę o zamknięciu małego ruchu granicznego, który znacznie osłabił wymianę z Obwodem Kaliningradzkim i szanse wykorzystania położenia przygranicznego dla – choćby – małego wzrostu dobrobytu. "

- dodaje Jerzy Wcisła

Trzy duże projekty  inwestycyjne i i infrastrukturalne, czyli rogram budowy sieci szybkich kolei powiązanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym, program Via Carpatia oraz program Mosty dla Regionów,  zdaniem senatora uderzą mocno w procesie spychania Elbląga na margines rozwoju.

 "Program budowy sieci szybkich kolei powiązanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym, które ominą szerokim łukiem Elbląg, program Via Carpatia, który spowoduje, że port w Kłajpedzie zyska na powiązaniach transportowych, degradując w ten sposób polskie porty: Gdańsk, Gdynię i Elbląg, z kolei program Mosty dla Regionów, w który znalazł się most na rzece Elbląg, ale z przyczyn formalnych Elbląg nie będzie mógł z niego skorzystać."

- argumentuje senator Jerzy Wcisła.


-"Na te trzy wielkie projektu Polska ma wydać co najmniej 70 mld zł. Te pieniądze – jeśli zostaną wydane – będą pracowały na rzecz rozwoju innych miast i regionów, relatywnie degradując i osłabiając Elbląg."

- mówi senator Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła: Elbląg zagrożony degradacją! (wideo)

Łukasz Nosarzewski

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nowowiejska
nowowiejska 26.06.2019, 13:21
jak zobacze tego nieroba w biedronce na nowowiejskiej, to krzyknę na cały sklep uwaga kłamca i złoty obiecywacz
STOP USTAWIE 447
STOP USTAWIE 447 27.06.2019, 15:18
UWAGA NA PORTFELE!
kama
kama 26.06.2019, 10:06
no idiota no, on teraz się obudził, ale tylko dlatego bo wybory się zbliżają i będzie musiał opuścić koryto, mam nadzieję że tego obłudnika już nikt nie wybierze nawet na woźnego w szkole
vvvcv
vvvcv 26.06.2019, 07:44
no nieee, a ten znowu swoje złote myśli, ludzie gdzie ten typ był przez tyle lat, no to paranoja jakaś, Wcisła zrozum że mamy cię dosyć.!!
POPIS STOP
POPIS STOP 25.06.2019, 16:47
A czy on wie i dociera to do niego,że też może być zdegradowany? Co obieca przed wyborami?

Pozostałe