Już wkrótce dzieci odbiorą świadectwa i… upragnione wakacje!

  • 17.06.2019, 10:23
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Już wkrótce dzieci odbiorą świadectwa i… upragnione wakacje! fot. Łukasz Nosarzewski/Ilustracja do tekstu
W tym okresie dzieci mają więcej swobody niż w trakcie trwania roku szkolnego. Częściej spędzają czas bez opieki dorosłych, więc właśnie latem dochodzi do większości niebezpiecznych zdarzeń z udziałem najmłodszych.

 

Dla dzieci bywają kuszące samodzielne wyprawy w nieznane rejony miasta, odwiedzanie niedokładnie zabezpieczonych placów budów i pustostanów, kąpiele w miejscach zakazanych. Warto jeszcze raz przypomnieć dzieciom, że fantazja i silenie się na samodzielność może przynieść przykre konsekwencje. Jest to obowiązek nas – dorosłych.

O tym, że nie należy zawierać znajomości z nieznajomymi, dzieci wiedzą, jednak nie mogą przewidzieć jaką sztuczkę zastosować może potencjalny dewiant. Skoro ciągle jeszcze seniorzy padają ofiarą metody "na wnuczka", to tym bardziej dzieci mogą dać wiarę pomysłowemu przestępcy. Nie wszystkie dzieci wiedzą, jak zachować się podczas spotkania z obcym psem.

Najczęstsze wakacyjne zabawy dzieci to gra w piłkę, jazda na rowerze, kąpiele i wędrówki w poszukiwaniu atrakcji. Każda z tych czynności może doprowadzić do nieszczęścia, choćby poprzez wtargnięcie na jezdnię albo spotkanie z nieodpowiedzialnym kierowcą. 

Wyrażając troskę o bezpieczeństwo dzieci, pominęłam sprawę odpowiedzialności dorosłych, ponieważ wierzę, że rodzice i opiekunowie wiedzą, jak zatroszczyć się o dzieci podczas wycieczek, wypoczynku nad wodą i na wodzie oraz, że zawsze wiedzą, gdzie przebywa ich dziecko i w czyim towarzystwie. 

Zakładam, że w większości rodzin oraz szkół dzieci są informowane o sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, jednak na wszelki wypadek apeluję, aby najmłodsi zostali poinstruowani, jak spędzić wolny czas, by cało i zdrowo wrócić we wrześniu do szkoły. 

Maria Kosecka

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe