"Przedstawiciele największych firm meblarskich" zatrzymani przez CBA

  • 05.06.2019, 12:35
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
"Przedstawiciele największych firm meblarskich" zatrzymani przez CBA fot. CBA/ilustracja do tekstu
17 osób zatrzymanych przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym podejrzenia wyłudzenia ponad 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób na terenie całego kraju. Wśród nich są przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich. W trakcie skoordynowanych czynności przeszukano siedziby 20 firm.

Śledztwo prowadzone przez CBA dotyczy podejrzenia wyłudzenia w latach 2013-2015 ponad 27 mln zł ze środków unijnych pochodzących z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013”.

Program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013” skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionową dotację uzyskała spółka założona wyłącznie na potrzeby wyłudzenia, której w rzeczywistości dofinansowanie się nie należało.

Ponadto jak ustalono w toku śledztwa po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, przedstawiciele beneficjenta wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, którzy działając z nimi wspólnie i w porozumieniu zawyżali kwoty należne za dane urządzenie celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania.

Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Czworo z zatrzymanych, w tym główny inicjator przestępczego procederu, usłyszy zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków unijnych, oszustwa a także karno-skarbowe. Dwóch członków grupy usłyszy ponadto zarzut prania pieniędzy.

Pozostałym podejrzanym zostaną przedstawione zarzuty karno-skarbowe oraz udziału w oszustwie.

Są to pierwsze zatrzymania w tym śledztwie, ma ono charakter rozwojowy.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

TWÓRCA FAKTÓW MITYCZNYCH
TWÓRCA FAKTÓW MITYCZNYCH 22.06.2019, 03:02
Tak z imion pytasz? To zatrzywani to: MAREK, JANUSZ, GRZEGORZ I przywódca szajki TADEUSZ. Czynnosci prokuratorskie trwają. Wszyscy podejrzani w niedziela zostaną doprowadzeni na mszę. W konfesjonale ksiądz nagra spowiedź i się wyjaśni. Dostaną pokutę, rozgrzeszenie. Dadzą na jakis remont kościoła. W SĄDZIE TO Z 5 LAT BY CZEKALI
PanDrwal
PanDrwal 06.06.2019, 08:35
A u Wójcika byli?
Agness
Agness 06.06.2019, 10:45
PanDrwal napewno! i mam nadzieje ze byli tez u FurniPol...gdzie sprzedaja meble szajs na europe! osobiscie padlam ich oszustwom!
Stolarz
Stolarz 05.06.2019, 16:59
A kto z Elbląga? Z imienia.

Pozostałe