Zmiany w egzekucji świadczeń alimentacyjnych

  • 16.12.2018, 15:41
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Zmiany w egzekucji świadczeń alimentacyjnych Fotolia
Aktywizacja dłużników alimentacyjnych, wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających ich „na czarno”, a także podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z funduszu alimentacyjnego – to główne założenia rządowej nowelizacji, którą w piątek poparł Senat. Dzięki zmianom z funduszu będzie mogło skorzystać dodatkowe 60 tys. dzieci.

Chociaż ściągalność zobowiązań dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa (z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego) wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech lat o blisko 100 proc. – z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 33 proc. w 2018 r., to konieczne są zmiany aby ją poprawić.


Nowelizacja ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych, którą w piątek poparł Senat RP, zakłada m.in. nałożenie na organizatorów robót publicznych obowiązku zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Podniesiono również wysokość grzywny dla  nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają „na czarno” dłużników alimentacyjnych – od 1500 zł do 45 000 zł (do tej pory było to od 1000 zł do 30 000 zł). Rozwiązanie to zacznie działać wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.


Wprowadzono również rozwiązania, dzięki którym komornicy sądowi będą mogli sprawniej otrzymywać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. W jaki sposób? Komornicy będą uzyskiwali te informacje drogą elektroniczną – z comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Dodatkowo organy egzekucyjne będą mogły prowadzić egzekucje z diet z tytułu podróży służbowych otrzymywanych przez dłużników (do 50 proc. tych diet).


Dużą zmianą jest także podniesienie od 1 października 2019 r. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 zł. Jak przewidują autorzy nowych rozwiązań, dzięki tej zmianie z funduszu będzie mogło korzystać dodatkowe 60 tys. dzieci.


Za przyjęciem bez poprawek rządowej nowelizacji ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych opowiedziało się 55 senatorów, a 31 było przeciwko.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe