Urzędnicy Prezydenta Elbląga atakują schronisko, schronisko odpowiada!

  • 23.05.2019, 09:57 (aktualizacja 23.05.2019, 12:11)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Urzędnicy Prezydenta Elbląga atakują schronisko, schronisko odpowiada! fot. OTOZ Animals w Elblągu/Ilustracja do tekstu
Wczoraj, 22 maja Urząd Miasta wydał komunikat na temat "wsparcia samorządu udzielnego OTOZ Animals Schronisko w Elblągu". Schronisko Otoz Animals w Elblągu poczuło się dotknięte słowami urzędników Prezydenta Elbląga i wydało w tej sprawie oświadczenie.

Urząd Miasta za pośrednictwem lokalnych mediów zapowiedział kontrolę w elbląskim schronisku dla zwierząt OTOZ ANIMALS:

- " W związku z licznymi pytaniami mieszkańców o sytuację finansową elbląskiego schroniska dla zwierząt informuję, że Prezydent zaniepokojony doniesieniami medialnymi oraz publikowanymi informacjami przez OTOZ Animals Schronisko w Elblągu, dotyczącymi między innymi problemów z zapewnieniem karmy dla zwierząt, podjął decyzję o wszczęciu kontroli merytorycznej i finansowej w schronisku. Ma ona na celu wykazanie, czy zadanie publiczne, jakim jest opieka nad zwierzętami, jest realizowane efektywnie i rzetelnie, a także, czy prawidłowo i racjonalnie wykorzystywane są środki publiczne, które OTOZ Animals otrzymuje od miasta na realizację zadania."

Nadgorliwość urzędników elbląskiego ratusza w tym przypadku ciężko wytłumaczyć, zwłaszcza, że jak wynika z nadesłanego do mediów komunikatu wynika ona z przeczytanych na portalu społecznościowym Facebook próśb elbląskiego schroniska między innymi o karmę:

-"Czytając dramatyczne prośby o karmę, czy datki finansowe nasuwa się pytanie – na co wydatkowane są środki przekazywane z budżetu miasta? Pragnę bowiem zaznaczyć, że w przeważającej części schronisko utrzymywane jest ze środków budżetu miasta. Samorząd ma podpisaną 3-letnią umowę z OTOZ Animals na prowadzenie schroniska, która obowiązuje do 2020 roku. Miasto wywiązuje się ze swoich zobowiązań na bieżąco i to z nawiązką."

- czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Elblągu.

Schronisko poczuło się dotknięte słowami urzędników Prezydenta Elbląga i wydało w tej sprawie oświadczenie:

- "Jesteśmy zszokowani treścią komunikatu prezydenta w sprawie funkcjonowania schroniska. Od 10 lat prowadzimy schronisko w Elblągu na takich samych zasadach, gdzie współpraca z miastem zawsze dobrze się układała. Kontrolowani jesteśmy regularnie zarówno przez Urząd Miasta jak i Inspekcję Weterynaryjną i NIK.

Podczas tych wszystkich kontroli nie wykazano nam żadnych nieprawidłowości, dlatego dzisiejszy komunikat Prezydenta, sugerujący niepotwierdzone nieprawidłowości jest dla nas zupełnie niezrozumiały.

Obecna kontrola schroniska rozpoczęła się dopiero w poniedziałek, nie stwierdzono do tej pory żadnych błędów,  tym bardziej więc zadziwiający jest ton wydanego komunikatu.

Nieporozumienia rozpoczęły się po wyborach na Prezydenta miasta Elbląga.  W tym czasie poprosiliśmy o zwiększenie dotacji na utrzymanie schroniska, która nie zmieniała się od pięciu lat, przy wzroście m.in. kosztów prądu, paliwa i płacy minimalnej pracowników.
OTOZ Animals dokłada znacznie więcej  środków finansowych niż jesteśmy zobligowani umową z Urzędem Miasta, ze względu na potrzeby schroniska, ze względu na potrzeby  zwierząt w nim przebywających. 

OTOZ Animals w ostatnich trzech latach dołożył do utrzymania schroniska 1 365 310,47 zł, a w ostatnich 9 latach 3 396 401,94 zł.
Są to ciężko zapracowane pieniądze podczas różnych akcji przez nas organizowanych m.in: Forum Inicjatyw Pozarządowych, Rewia kotów, spotkanie ADOPSIAKÓW, zbiórki publiczne, akcja 1% dla bezdomnych zwierząt,

Nasi darczyńcy, którzy obdarzyli nas zaufaniem, mogą odwiedzić schronisko i zobaczyć, jak wykorzystujemy dary rzeczowe i otrzymane datki.

Co roku przekazujemy do Urzędu Miasta sprawozdania merytoryczne i finansowe, co do których od początku prowadzenia schroniska nie było żadnych zastrzeżeń ze strony samorządu. Przekazujemy również do Urzędu Miasta kopie wszystkich rachunków, ponieważ nie mamy nic do ukrycia.

Wszystkie środki finansowe wydawane na utrzymanie schroniska zostały wykorzystane w sposób transparentny i zgodny z przepisami.

Inwestycja, o której wspomina  Urząd Miejski w swoim komunikacie, czyli przebudowa 8 wybiegów psiarni, została zlecona zewnętrznej firmie budowlanej i pochłonie  prawie 400 tysięcy złotych!

Była ona wymuszona przez Inspekcję Weterynaryjną, ponad dwa lata temu, decyzją administracyjną, ponieważ wybiegi nie miały ścian i podłóg zdatnych do mycia i dezynfekcji.  Dla porównania w roku 2017 OTOZ Animals na nowo wybudował i wyposażył 11 boksów, które również były objęte taką decyzją. Oczywiście powinien był to zrobić samorząd, ale ponieważ ciągle odkładał tę inwestycję z powodu braku funduszy, dla dobra zwierząt zrobiliśmy to ze środków stowarzyszenia za 50 tys zł.

Każdego dnia, zarówno pracownicy jak i wolontariusze, poświęcają zwierzętom wiele godzin, również poza godzinami  pracy, ponieważ los naszych podopiecznych jest dla nas najważniejszy.

W ubiegłym roku udało nam się znaleźć nowe domy dla 448 psów (100,22% psów przyjętych do schroniska) i 245 kotów (117,22% kotów przyjętych do schroniska). Wysoki procent adopcji udało się uzyskać dzięki zaangażowaniu wielu pracowników stowarzyszenia oraz wolontariuszy pomagających w schronisku. Można zajrzeć na fb na grupę adopsiaków  i przekonać się, jak nam zależy na dalszych losach naszych podopiecznych: https://www.facebook.com/groups/1795950973955655/

Wielokrotnie pracownicy jak i wolontariusze biorą do swoich domów zwierzęta wymagające całodobowej opieki. Nigdy nie oczekiwaliśmy pochwał z tego tytułu, gdyż robimy to tylko dla dobra zwierząt.

Czy chodzi o to, by schronisko znowu prowadziło miasto bez organizacji ochrony zwierząt?

W przypadku rozpowszechniania dalej przez Urząd Miasta nieuzasadnionych zarzutów i pretensji pod adresem funkcjonowania schroniska, OTOZ Animals nie stanie do kolejnego konkursu rozpisanego przez Urząd Miasta na prowadzenie schroniska.

Będziemy jednak namawiać inne organizacje ochrony zwierząt, aby wzięły udział w takim konkursie dla organizacji pożytku publicznego i nie doprowadziły do tego, aby schronisko było prowadzone tylko przez miasto, bez udziału organizacji ochrony zwierząt."

- czytamy w oświadczeniu Agnieszki Wierzbickiej, kierownika schroniska 

 

Mieszkańcy Elbląga rozczarowani postawą Ratusza

Mieszkańcy nie kryją zdziwienia komunikatem Urzędu Miasta, są zaskoczeni nie tylko jego formą, ale również stawianymi w nim zarzutami:

-"Ton szczucia w tym komunikacie jest podły. Tak naprawdę już wydali werdykt. Tylko pytanie jest takie- ile kosztuje opieka weterynaryjna, leki, media itp? Przecież tu nie chodzi tylko o karmę."

- napisała jedna z mieszkanek Elbląga.

- "Ten komunikat (Urzędu Miasta przyp. przez red) to: szczyt braku umiejętności pisania, szczyt chamstwa i głupoty. Twierdzenie, że będzie kontrola, bo schronisko szuka publicznie wsparcia, to nic innego, jak forma nagonki na schronisko. "

 

- "Aż trudno uwierzyć w podłość ludzi, którzy zapewne nikomu w życiu nie pomogli. Niech kontrolują, będę pierwszą, która przestanie pomagać jeżeli zmienią kierownictwo schroniska."

 

 - "Powiem szczerze, że jako byłego pracownika schroniska bolą mnie te wszystkie negatywne komentarze. Nikt kto nie był od środka nie wie ile poświęcenia i siły potrzeba na to by to wszystko utrzymać. Jak ciężko jest kiedy idzie się po karmę do piwnicy, a tam świeci prawie pustkami. Jak słyszy się będąc od środka te wszystkie zarzuty to człowiekowi odechciewa się czasem walczyć i uśmiechać. Kto będąc na urlopie tak jak Pani przyjeżdża do pracy zobaczyć czy wszystko ok? Kto daje paliwo i auto swoim pracodawcom od tak bezinteresownie?"

- "A Prezydent Elbląga to schronisko odwiedził chociaż raz podczas swojej długiej kadencji?"

 - "Włodarze miasta nie posiadają własnych zwierząt!? Nie wiedzą ile kosztują podstawowe zabiegi profilaktyczne, leczenie zwierząt i karma dobrego gatunku? Roczne utrzymanie moich trzech niewielkich psów to kwota około 6000 zł, zakładając, że żaden z nich nie wymaga specjalistycznej pomocy lekarza. W schroniskach przebywa zawsze ponad 100 zwierząt, zwierząt często wymagających leczenia, operacji. Z całym szacunkiem, ale kwota oferowana przez miasto to kpina. Wstyd, że ktoś ma jakiekolwiek pretensje."

-" Niech kontrolują... Może zobaczą wreszcie z czym mierzą się pracownicy schroniska każdego dnia."

To tylko niektóre komentarze, które znaleźliśmy na portalu społecznościowym Facebook pod komunikatem urzędników Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego.

Łukasz Nosarzewski

 

 

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

elblążanin
elblążanin 25.05.2019, 07:04
Dlaczego się tak oburzają? Jest to normalność, że jeżeli jest to zadanie publiczne finansowane ze środków budżetu miasta to podlega to kontroli okresowej, a tym bardziej jeżeli opinia społeczna jest krytyczna. Pan Prezydent i jego służby słusznie postępują w tym przypadku. Nie rozumiem oburzenia ze strony kierownictwa schroniska, jeżeli jest wszystko w porządku , chyba że tak nie jest i wtedy jest to zrozumiałe. Strach przed prawdą.
Dex
Dex 24.05.2019, 08:17
Gdzie był ten „atak” w komunikacie z Urzędu?
?
? 24.05.2019, 12:54
Ślepy czy głupi?
gość
gość 23.05.2019, 18:38
Czytam i po prostu nie wierzę. Jestem wolontariuszką OTOZ Animals, od 10 lat cały swój czas i energię poświęcam ratowaniu zwierząt. Często bywam w elbląskim schronisku, przez cały ten czas obserwowałam i obserwuje pracę ludzi w schronisku, a zwłaszcza kierownictwa schroniska. To z jakim zaangażowaniem i poświęceniem traktuje się przebywające w schronisku psy i koty, ile cierpienia i łez kosztuje pracujących w schronisku ludzi każda nieudana akcja ratowania psiego lub kociego życia, wie tylko ten, kto przy tym jest i to widzi. Straszne jest gdy jakiś samorządowiec, który nigdy palcem nie kiwnął w tym temacie, który nie wie, co to bezinteresowność i wolontariat, który nie skaził się empatią do innych, który nie potrafi docenić, tego co ma pod nosem, czyli ratuszem, pisze wiadomość o konieczności kontroli bo ktoś coś mu powiedział. Panie Prezydencie wstyd!!! Jak można w tak ograniczony sposób podchodzić do ludzi, którzy poświęcają się temu, co kochają? Zwierzętom? Czemu ma służyć ta chora nagonka? A może tak jeden samorządowiec z drugim, zamiast skupiać się na jak największym wyciągnięciu dla siebie kasy, zejdzie trochę z piedestału, który zresztą nie jest na zawsze i zainteresuje się tym, że wiele zwierząt chorych ze schroniska, lub zbyt młodych zabieranych jest do domów pracowników schroniska, że Ci ludzie w tym głównie kierowniczka schroniska nie mogą sobie po pracy, tak jak reszta społeczeństwa odpocząć, wyjechać, zabawić się, bo muszą wieczór i noc poświecić zwierzętom? I tak co wieczór, co noc. Że życie tych ludzi ulega często rozsypce, bo współmałżonek nie jest w stanie tego wytrzymać. A oni wytrzymują, bo kto, jak nie oni? Panowie i panie z ratusza nie zrozumiecie tego, bo nie mieści Wam się w głowach, że można poświęcać się dla innych zamiast dla kasy. Zamiast pisać pisma, które opierają się na zarzutach wobec schroniska nie mających pokrycia w rzeczywistości, skupcie się jak pomóc i zróbcie coś naprawdę pożytecznego.
tolko.M.
tolko.M. 23.05.2019, 17:13
rozliczmy czas pracy tez tych urzedników...i bedzie wszystko jasne co do godziny... nie ma sprawy... piszemy wniosek...
mm
mm 23.05.2019, 16:13
Jeśli wszystko jest w porządku to nie powinni martwić się kontrolą. UM dając pieniądze organizacji wykonującej zadania w jej imieniu ma prawo do kontroli i co w tym złego? DZIWNIE SIĘ BULWERSUJĄ
racja
racja 24.05.2019, 08:20
Oczywiście, że tak. Pieniądze publicznie należy kontrolować. Gdyby nie kontrolowali, a było by coś nie tak (teoretycznie) to też mielibyście pretensję. Też uważam, że niepotrzebne oburzenie.
Grzeda
Grzeda 23.05.2019, 15:43
Konieczna kontrola UM i to w trybie natychmiastowym z wnioskami typu konieczna redukcja pensji i zatrudnienia.
Wyborca
Wyborca 23.05.2019, 15:23
A może by tak kontrolę zrobić w urzędzie? Panie prezydencie zamiast nagrody rozdawać, niech Pan się przejdzie do schroniska i zobaczy w czym leży problem i tego rzecznika który napisał ten komunikat niech koniecznie zwolni!
kombatant
kombatant 23.05.2019, 14:48
To może porównajmy poświęcany czas i wypłaty pracowników schroniska oraz tych geniuszów, którzy przygotowali oświadczenie na stronie UM? Jedni i drudzy finansowani są ze środków publicznych jakby nie patrzeć. Zapraszamy do porównania. Proponuję zwołać media i się pochwalić. Coś mi mówi, ze wówczas szybko oświadczenie by zniknęło.
Jdnx
Jdnx 23.05.2019, 14:01
I bardzo dobrze ze kontroluja, wszystkie instytucje ktore sa utrzymywane ze srodkow publicznych powinny byc kontrolowane. Jesli schronisko jest finansowane ze srodkow publicznych, to dlaczego lamza o pieniadze i zywnosc, to gdzie sa pieniadze ktore dostaja.
kolega
kolega 23.05.2019, 17:16
moze sie spotkamy? to ci wytlumacze!
???
??? 23.05.2019, 14:43
Bo dostają za mało Panie Einstein? Jak 95% schronisk w tym kraju?
Ciekawy
Ciekawy 23.05.2019, 12:18
A kto skontroluje Urząd?
tolko.M.
tolko.M. 23.05.2019, 12:16
bzdura totalna z tą kontrolą, jesli OTOZ animals nie bedzię kierował dalej schroniskiem tylko miasto też zaprzestane wpłacać pieniądze(robie to regularnie, mam zwierzęta w domu i zdaję sobie sprawę ile kosztuje utrzymanie i opieka medyczna), poprostu będe wspierał inny cel... Panie Prezydencie trochę wstyd...
ja
ja 24.05.2019, 08:20
Ale szantażować też nie muszą. Rutynowa kontrola też musi być i nie ma się co obrażać.
Anonimowy
Anonimowy 23.05.2019, 12:16
Ten komunikat Prezydenta jest śmieszny z od kiedy kontrolę się zapowiada? To po pierwsze a po drugie przecież schronisko ma kontrolę co roku od 10 lat która nic nie wykazuje. Urzędasy do roboty i precz od zwierząt!
Mieszkaniec Elbląga
Mieszkaniec Elbląga 23.05.2019, 12:11
W urzędzie chyba się nudzą, a może kontrolę by zrobić tak w zbk?
LOL
LOL 23.05.2019, 12:09
Prezio jaki nadgorliwy się zrobił, zaczął fejsbuki czytać? :)
Precz z ratuszem
Precz z ratuszem 23.05.2019, 12:07
Ten komunikat urzędasów to istny wymiot, chyba ratusz lubi wywoływać kryzysy...
Ciekawy
Ciekawy 23.05.2019, 12:05
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski chociaż raz był w schronisku?

Pozostałe