Kolejne połączenie Olsztyna z obwodnicą gotowe

  • 22.05.2019, 11:33
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Kolejne połączenie Olsztyna z obwodnicą gotowe fot. GDDKiA
21 maja, czyli miesiąc przed terminem został oddany do ruchu węzeł Olsztyn Pieczewo na obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51. Tym samym Olsztyn zyskał jeszcze jedno połączenie z obwodnicą miasta. Na razie węzeł będzie funkcjonował tylko w części umożliwiającej połączenie obwodnicy z Olsztynem, ponieważ trwają jeszcze prace na budowie nowego przebiegu DK53. Zjazd na tę drogę w kierunku Szczytna zostanie udostępniony w II połowie czerwca.

 

Węzeł Olsztyn Pieczewo to jeden z etapów budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu S51.

Zadaniem wykonawcy było wybudowanie elementów węzła Pieczewo w ciągu drogi S51 (pełna koniczyna) oraz jego połączenie z istniejącą drogą krajową nr 53. Szczegółowy zakres zadania obejmuje budowę:

- ośmiu łącznic węzła o łącznej długości 2,5 km,
- odcinka DK53 o długości około 2,3 km od miejsca styku zadań GDDKiA i Miasta Olsztyna do istniejącej DK53,
- dwóch obiektów mostowych, w tym jednego w ciągu nowego przebiegu DK53 i jednego w ciągu drogi powiatowej,
- ronda turbinowego na połączeniu istniejącej DK53 z nowym przebiegiem DK53,
- dróg zbiorczych i dojazdowych zapewniających połączenie z siecią dróg lokalnych o łącznej długości 1,3 km.

Kolejny odcinek obwodnicy na wakacje

W budowie znajduje się jeszcze odcinek S51 o długości ok. 5 km pomiędzy węzłami Olsztyn Jaroty i Olsztyn Południe, gdzie zaistniała konieczność dodatkowego wzmocnienia podłoża, ponieważ nie ustabilizowało się osiadanie gruntu. Wykonawca wykonał dodatkowe wzmocnienie stosując technologię pali przemieszczeniowych formowanych w gruncie. Ułożona została już warstwa odsączająca, obecnie wykonywana jest warstwa technologiczna. Następny etap to wykonanie warstw bitumicznych nawierzchni. Według deklaracji wykonawcy tym odcinkiem pojedziemy pod koniec czerwca.

Odcinek obwodnicy Olsztyna budowany w ciągu drogi S51 omija miasto od południowo–wschodniej strony od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Droga zlokalizowana  jest na terenie Olsztyna i gmin Stawiguda, Purda oraz Barczewo. Przebiega od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice miejscowości Bartążek, Szczęsne i Klebark Mały do DK16 w okolicy Wójtowa. Połączenie z siecią dróg lokalnych zapewnią węzły Olsztyn Jaroty, Olsztyn Wschód oraz Olsztyn Pieczewo. 

Obwodnica Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51  powstaje dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koszt robót budowlanych zgodnie z umową to 1 049 970 551,60 zł, wartość całego projektu, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót to 1 165 823 532,28 zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 532 848 955,80 zł.

Źródło: GDDKiA Olsztyn

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe