Płaca minimalna w 2020 roku. Trwa analiza

  • 15.05.2019, 13:50
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Płaca minimalna w 2020 roku. Trwa analiza fot. pixabay/ilustracja do tekstu
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto prace związane z ustaleniem propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej na 2020 r. Obecnie trwa m.in. analiza szacowanych skutków finansowych dla budżetu państwa wynikających z podwyższenia tego wynagrodzenia.

 

- "Zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177) Rada Ministrów jest zobowiązana, w terminie do dnia 15 czerwca br., przedstawić Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Zaproponowana przez Radę Ministrów kwota będzie przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi w okresie 30 dni od dnia otrzymania ww. propozycji. 

Jeżeli wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej na rok przyszły zostaną uzgodnione na forum Rady Dialogu Społecznego, zostaną one ogłoszone w „Monitorze Polskim” w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w terminie do dnia 15 września br. 

Jeżeli natomiast do takiego uzgodnienia nie dojdzie, wówczas przedmiotowe wysokości wynagrodzenia minimalnego ustali Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 września br. Co istotne, ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. nie będzie mogła być niższa od propozycji ww. wysokości przedstawionej Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji. "

- poinformowało nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", gwarantowana przepisami podwyżka minimalnej pensji w 2020 r. wyniesie 95,59 zł. Oznacza to, ze po zaokrągleniu będzie to co najmniej 2350 zł brutto.

Stawka godzinowa, obowiązująca samozatrudnionych czy zleceniobiorców, wzrośnie co najmniej o 60 groszy i wyniesie 15,30 zł brutto.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe