Od 25 maja szykują się surowe kary. Policja będzie zaglądać do wnętrza auta!

  • 13.05.2019, 17:01
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Od 25 maja szykują się surowe kary. Policja będzie zaglądać do wnętrza auta! fot. Łukasz Nosarzewski/Ilustracja do tekstu
Od 25 maja br. za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat– zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie.

 

Kara grzywny do 3.000 zł będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu awarii).

 Nowe przepisy będą również pozwalały przy każdej każdej kontroli policji, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej i celnikom na spisanie aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Te dane też trafią do centralnej ewidencji pojazdów. W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów. 

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 14.05.2019, 05:09
O kurde, juz nie kupie 20 letniego passata ze 150 tyś przebiegu? Ale lipa :)
 ty jan
ty jan 15.05.2019, 15:26
nic śmiesznego kolego, tak działa ludzka psychka. lepiej o czymś nie wiedzieć może twoja stara puszcza się na boku, ciekawe ile ona ma przebiego co JAN

Pozostałe