Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach

  • 07.05.2019, 11:56
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach fot. Łukasz Nosarzewski/Ilustracja do tekstu
W 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 468 tys. wypadków i kolizji drogowych. Najbardziej niebezpiecznym dniem tygodnia okazał się być piątek. Liczba odnotowanych w tym dniu zdarzeń była prawie dwukrotnie wyższa niż na przykład w niedzielę.

 

W Polsce dochodzi codziennie do ponad 1,2 tys. kolizji i wypadków drogowych. Z danych gromadzonych przez Polską Policję w systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK) wynika, że ich występowaniu sprzyjają dobre warunki pogodowe oraz zwiększone natężenie ruchu drogowego, szczególnie przed weekendem. 

Kiedy najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych? 

W ubiegłym roku, najwięcej kolizji i wypadków drogowych odnotowano w październiku i grudniu (odpowiednio: 45878 i 42916). Są to miesiące, podczas których często następuje załamanie pogody i związane z tym gwałtowne pogorszenie warunków na drodze. Spośród wszystkich dni tygodnia, najgorszy pod względem liczby zdarzeń był piątek. W tym dniu dochodziło do nich prawie dwa razy częściej niż na przykład w niedzielę

Z danych SEWIK wynika, że najwięcej kolizji i wypadków powstaje w trakcie dobrych warunków atmosferycznych. W 2018 roku do 69% zdarzeń drogowych doszło podczas ładnej pogody. 

Opady atmosferyczne, mgła, dym, silny wiatr czy pochmurna pogoda wpływają zazwyczaj na zwiększenie czujności kierowcy podczas jazdy i zmniejszenie prędkości. W ubiegłym roku, podczas takich warunków pogodowych doszło w sumie do 143884 zdarzeń.  

Najczęściej, wypadki lub kolizje miały miejsce na prostym odcinku drogi (293325 zdarzeń), czyli wtedy, gdy kierowcy czują się najpewniej i są skłonni do jazdy z większą prędkością. Znacznie rzadziej do takich zdarzeń dochodziło na zakręcie lub łuku (36453) oraz na spadku lub wzniesieniu (10187).

Źródło: Rankomat

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe