Jak długo po alkoholu nie można jechać?

  • 23.04.2019, 19:22
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Jak długo po alkoholu nie można jechać? Ilustracja do tekstu
Policja w Elblągu w ciągu tygodnia zatrzymuje średnio około 10 kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Jak wynika ze statystyk ponad połowa kierowców złapanych na tym "gorącym uczynku", to kierowcy, którzy usiedli za kierownicę następnego dnia po wypiciu alkoholu. Jak długo więc po alkoholu nie można jechać?

 

Organizm ludzki średnio potrzebuje 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu. W przeliczeniu na substancje spożywcze wygląda mniej więcej tak:

50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu)
100 ml wina = 12 g etanolu
0,5 l piwa = 25 g etanolu

Jak donosi portal wp.pl - stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw. Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu najbezpieczniej usiąść za kierownicą dopiero po upływie doby.

Najbezpieczniej jednak przed podróżą po prostu sprawdzić trzeźwość. Możliwość sprawdzenia trzeźwości mamy w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, która znajduje się przy al. Tysiąclecia:

-"   Każda osoba, która piła wcześniej alkohol i chce się przebadać, aby nie mieć wątpliwości, że wsiada do auta bez promili, może to zrobić bezpłatnie w recepcji komendy przy al. Tysiąclecia 3. Dla tych właśnie osób zamontowany jest na stałe alkotest. Wystarczy przyjść do komendy, wziąć słomkę, rozpakować ją, wcisnąć przycisk start, a następnie włożyć słomkę w urządzenie i dmuchać. Po chwili pokaże się zawartość alkoholu w organizmie"

- przypomina w rozmowie z nami komisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Łukasz Nosarzewski

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Roman A
Roman A 23.04.2019, 21:32
Ja nie jadę dopóki mój Alkohit nie pokaże że jest 0.00. Nie ma sensu ryzykować problemów i utraty prawka. A alkomat musiałem zakupić bo na komendzie nigdy nie było alkomatu kiedy był potrzebny, a alkotestery nie dawały żadnej pewności.
Trzeźwy
Trzeźwy 24.04.2019, 21:35
A nie lepiej przestać tyle chlać.

Pozostałe