Ćwiczenia żołnierzy z Elbląga na lotnisku

  • 19.04.2019, 13:50
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Ćwiczenia żołnierzy z Elbląga na lotnisku fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystają walory olsztyńskiego lotniska podczas swoich szkoleń. Na lotnisku będą też ćwiczyć żołnierze z Elbląga, Braniewa, Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego, służący w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

 

Płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT podpisał porozumienia o współpracy z Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, reprezentowanym przez prezesa AWM Aleksandra Jarmołkowicza i wiceprezesa AWM Adama Kowalczyka.

W ramach współpracy organizowane będą wspólne przedsięwzięcia. Aeroklub udostępni swoją bazę szkoleniową, na której terytorialsi będą ćwiczyć obsługę bezzałogowych statków powietrznych. Przewidziane są szkolenia radiooperatorów lotnictwa i korespondencji lotniczej, szkolenia spadochronowe. Wszystko to odbędzie się z wykorzystaniem urządzeń, sprzętu, wyposażenia i obiektów, którymi dysponują obydwie strony.

— Ta współpraca z pewnością przyniesie wymierne korzyści obu stronom, będziemy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, będziemy doskonalić zdobyte już kwalifikacje z wykorzystaniem naszego i lotniczego sprzętu

— mówi płk Bryś.

— W czasie pokoju naszym zadaniem na Warmii i Mazurach jest wspomagać inne służby w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzić działania ratownicze w sytuacjach kryzysowych.

Dlatego także zakładane jest wsparcie w zakresie realizacji zadań kryzysowych, usuwania skutków klęsk żywiołowych, a w szczególności pomoc przy przeszukiwaniu terenu czy poszukiwaniu osób.

— Jesteśmy przekonani, że specyfika naszej działalności pozwoli czynnie wspierać proces szkolenia wojskowego, pomoże w propagowaniu ochotniczej i zawodowej służby wojskowej, a tym samym wspierać będzie obronność naszego kraju

— mówi wiceprezes AWM Adam Kowalczyk.

Współpraca z PCK

4WMBOT podpisała jeszcze także porozumienie o współpracy z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Współpraca przewiduje m.in. współdziałanie w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, w tym skierowanie do wsparcia działań specjalistów wraz z niezbędnym sprzętem i wyposażeniem w ramach posiadanych zasobów. Planowana jest także edukacja młodzieży w szkołach z klasami o profilu mundurowym w zakresie udzielania pierwszej pomocy i obronności państwa.


Fot. 4WMBOT


Wojciech Andrearczyk, rzecznik prasowy 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe