Kurier polował w Elblągu. W piątek miały miejsce 4 próby wyłudzenia pieniędzy

  • 08.04.2019, 14:46
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Kurier polował w Elblągu. W piątek miały miejsce 4 próby wyłudzenia pieniędzy fot. Express Elblag
W miniony piątek, 5 kwietnia Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Elblągu otrzymał 4 zgłoszenia od mieszkańców o próbie wyłudzenia pieniędzy, policjanci podejrzewają, że w tym czasie w Elblągu przebywał tzw. kurier, czyli osoba, która odbiera pieniądze od ofiar oszustw.

 

- "Wszystkie próby oszustwa były realizowane metodą na tzw. wypadek - oszust dzwoni na telefon stacjonarny, podaje się za syna/wnuka, prosi o pieniądze, ponieważ spowodował wypadek, w którym jest osoba ciężko ranna"

- tłumaczy nam komisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Na szczęście żadna z prób oszustom się nie udała. Oszuści żądali sum wielkości 30 i 47 tysięcy złotych.

3 osoby z 4, do których oszuści wykonali telefon uświadomiły sobie w porę, że jest to próba oszustwa, jedna osoba była gotowa przekazać oszustom 10 tysięcy zł, bowiem tyle przy sobie miała, na szczęście jej wnuk w porę zareagował i nie dopuścił do przekazania pieniędzy.

Policja ostrzega!

Należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe