Prokuratura stanęła w obronie kierowców, a sąd potwierdził: opłaty były za wysokie!

  • 03.04.2019, 15:07
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Prokuratura stanęła w obronie kierowców, a sąd potwierdził: opłaty były za wysokie! Ilustracja do tekstu
Prokuratorzy z Malborka stanęli w obronie posiadaczy pojazdów, które - z różnych powodów - są odholowywane z dróg w powiecie malborskim i przechowywane na strzeżonym parkingu. Sprawa trafiła do sądu, a ten przyznał, że opłaty były zbyt wysokie!

 

-"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem sygn. III SA/Gd 8/19 z dnia 14 marca 2019 r. uwzględniając zażalenie Prokuratury Rejonowej w Malborku uchylił uchwałę Rady Powiatu Malborskiego z dnia 27 grudnia 2017 r. nr XXVII/268/2017 w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdów z dróg powiatu malborskiego i za ich przechowywanie na parkingu strzeżonym.

Prokuratura Rejonowa w Malborku zaskarżyła przedmiotową uchwałę w dniu 22 listopada 2018 r. W skardze prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały zarzucając jej rażące naruszenie przepisów prawa, w tym nieprawidłowe określenie granic swobody regulacyjnej przy ustalaniu stawek maksymalnych za przedmiotowe czynności.

Zaskarżenie uchwały wynikało z faktu, że przyjęte w niej stawki oscylując w górnych granicach maksymalnych stawek wskazanych w obowiązującym regulacjach, jednocześnie znacznie przewyższały rzeczywiste koszty usuwania i przechowywania pojazdów ponoszone przez Powiat, w tym cenę brutto uiszczaną za wykonanie takich usług. W ocenie prokuratury jedynymi przesłankami materialno – prawnymi wpływającymi na wysokość przyjętych opłat powinny być: konieczność sprawnej realizacji zadań z tego zakresu oraz ponoszone z tego tytułu faktyczne koszty. Tymczasem, jak wynikało z przeprowadzonej przez prokuratora analizy uzyskanych materiałów uchwalone stawki rażąco odbiegały od rzeczywistych kosztów ponoszonych za tego rodzaju czynności."

poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe